STABROEK – De Koninklijke Toneelvereniging De Vriendenschaar bereikt dit jaar een uitzonderlijke mijlpaal en mag maar liefst 120 kaarsjes uitblazen. Om dit bijzondere jubileum te vieren, koos de vereniging ervoor de festiviteiten te verdelen over vier publieke activiteiten, verspreid doorheen het jaar.
De wortels van De Vriendenschaar gaan terug tot 1906, toen in café De Nachtegaal bij Frans “De Klak” Wens een groep jonge mannen samenkwam. Ze waren lid van het spaarkaske Onder Ons en droomden van een stevig teerfeest. Omdat het spaargeld daarvoor niet volstond, ontstond het idee om zelf iets op poten te zetten: toneelspelen. De leiding werd toevertrouwd aan Jos Baeten, die ervaring had met toneel. Samen richtten zij De Vriendenschaar op, een naam bedacht door Louis Van Roey, die perfect het vriendschappelijke karakter van het gezelschap weergaf. Met eigen middelen werd het decor gebouwd en het eerste optreden, “Jochem Pezel, wat zijt ge voor een ezel”, kende een enorme opkomst. Het succes was zo groot dat men niet één, maar twee dagen kon feesten. De toon was gezet.
Al snel groeide De Vriendenschaar uit tot een vaste waarde. Arthur Huybrechts zorgde voor muzikale omlijsting en componeerde zelfs een eigen Vriendenschaarlied. In 1931 werd het 25-jarig bestaan gevierd met een eigen vlag. Feesten bleef een vaste traditie, zoals in 1938, toen Jos Baeten zijn 35 jaar op de planken vierde met ‘De wonderdoktoor’.
Een belangrijke mijlpaal volgde in 1952: voor het eerst stonden mannen en vrouwen samen op het podium. Met ‘Fientje Beulemans’, gedragen door de familie Baeten en andere Stabroekse spelers, boekte de vereniging een groot succes. Het overlijden van Jos Baeten in 1955 was een zware klap, maar uit respect voor hun bezieler zetten de leden door. In 1956 werd het 50-jarig jubileum gevierd met een groots wagenspel.
De jaren ’60 brachten moeilijkheden. Televisie en maatschappelijke veranderingen zorgden voor een terugval en in 1962 werden de activiteiten stopgezet. Toch bleek dit geen einde, maar een pauze. Dankzij Stan Hendrickx, oprichter van Het Polderke, werd De Vriendenschaar in 1971 nieuw leven ingeblazen. Met Slisse & Cesar (1972) was de comeback een feit. In 1975 volgde de eerste eigen productie: Stienus de Vogelmens, een echt Polderstuk, geschreven door Stan Hendrickx. Jubilea werden opnieuw uitbundig gevierd: 75 jaar in 1981 en 90 jaar in 1996. Het overlijden van Stan Hendrickx in 1985 betekende opnieuw een verlies, maar zijn werk bleef voortleven op de planken.+
Het absolute hoogtepunt kwam in 2006, toen De Vriendenschaar haar 100-jarig bestaan vierde en officieel de titel Koninklijke kreeg. Met wagenspelen en een vernieuwde versie van Stienus de Vogelmens, geschreven door Paul en Peter Hendrickx, neven van Stan, werd het verleden met het heden verbonden. Ook het 110-jarig jubileum in 2016 werd groots aangepakt.
Na de coronaperiode vond De Vriendenschaar opnieuw de weg naar het publiek. In 2024 werd ‘Trammelant in ’t Paradijs’ opgevoerd, een nieuwe Stabroekse creatie van de hand van Ward Van Eynde. In 2026 viert de vereniging dus haar 120-jarig bestaan met meerdere feestactiviteiten en nieuwe voorstellingen.

Activiteiten
Op 28 februari barst het carnaval los met een spetterend carnavalsbal in zaal De Rosmolen in Stabroek. Trek je mooiste, grappigste of meest originele verkleedkostuum aan en dans mee op de beats van DJ Jo. Wie verkleed komt, krijgt een gratis drankbonnetje, en ook de drie best verklede feestvierders worden beloond met leuke prijzen. Het carnavalsbal start om 20 uur en duurt tot 2 uur. Tickets en info: 0493 964 817. (na 16 uur op weekdagen, weekend hele dag) info@koninklijke-vriendenschaar-stabroek.be
Op 30 mei 2026 volgt het Wagenspel, achter café de Klok, in de Dorpsstraat te Stabroek. In het najaar staat op 11 september 2026 een Quizavond gepland in het PITO. Het jubileumjaar wordt afgesloten met toneelvoorstellingen op 20, 21, 22 en 27, 28 november 2026 in Zaal Moorland. Er werd gekozen voor het toneelstuk “Paniek” van Wies Geerts.
