STABROEK – Sinds 2011 is het dagcentrum van de Vluchtheuvel gestart met een schilderatelier. Hierbij trachten de cliënten een eigen vorm van creativiteit te laten ontwikkelen of tot uiting te brengen via allerlei technieken en materialen. Zo werken ze frequent met acrylverf op papier of doek. De ene persoon hanteert deze verf erg secuur en voorzichtig, een ander kwakt als het ware de klodders verf op zijn of haar werk, of er wordt lustig geëxperimenteerd met water en verf. De rietpen, gedrenkt in inkt, bister of ecoline is tevens een gegeerd werkmiddel waar mooie werken mee worden gecreëerd. Andere technieken, zoals aquarelverf en pastelkrijt, worden graag uitgetest.
Schilderen als expressievorm is een individueel gegeven: ieder heeft zijn plekje en werkt (al dan niet) geconcentreerd aan zijn eigen werk. Er heerst vaak een serene, rustige sfeer. Meestal maken de cliënten zelf een eigen keuze over het onderwerp van hun ‘kunstwerk’. In het schilderatelier is documentatie ter inspiratie aanwezig ( kunstboeken, foto’s van landschappen, portretten, dieren, …), waarvan zij geregeld gebruik maken. En ook al kiezen verschillende cliënten eenzelfde foto, toch zal hun resultaat steeds uniek zijn. Het gebeurt eveneens dat thuis of in de woning een inspiratiebron vonden, en dit in het schilderatelier uitwerken. En anderen hebben uit zichzelf meer dan genoeg inspiratie ! Tijdens hun werkproces trachten we hen te ondersteunen door hen te ‘sturen’, te stimuleren en te motiveren, en vaak ook gewoon door hen ‘te laten doen’ !
Naast het individuele schilderen is er ook een groepsactiviteit nl. de etalagegroep ! Sinds 2013 zijn zij een samenwerking gestart met Optieker Tessens te Stabroek, waarbij zij op 3-maandelijkse basis hun etalage voorzien van een nieuwe look. Hiervoor brengen de cliënten soms zelf ideeën aan voor het nieuwe thema en samen werken we dit dan verder uit. Dit kan variëren van seizoensgebonden thema’s, spreekwoorden, natuur, actualiteit, sporten, … Voor de uitwerking hiervan maken we gebruik van allerlei verschillende materialen (bv. papier, hout, natuurlijke materialen, stof, …) en gevarieerde technieken (bv. wol vilten en kleuren, papier maché, naaien, schilderen, materialen sorteren, …). Er is steeds voor ieder wat wils, en gaandeweg krijgt de nieuwe etalage zijn vorm. Telkens opnieuw zijn de cliënten weer trots als ze hun creatie kunnen bewonderen in de etalage ! De groep geniet van versterking van twee vrijwilligers: op maandagnamiddag komt Marleen De Vree de ploeg versterken, en op woensdagnamiddag Edgard Baert.
Edgard Baert “ Zoals hierboven reeds aangegeven verschijn ik dus elke woensdagmiddag op de vluchtheuvel waar ik geniet van de samenwerking met de clienten en Martina Van Gorp die het atelier leidt. Zelf heb ik altijd gewerkt in de privé sektor na een opleiding in de chemie. Niet tegenstaande dat ben ik altijd geïintereseerd geweest in creatief bezig zijn en heb ik tevens een opleiding gevolgd In Muziekacademie Paulie in Deurne voor klasieke muziek specifiek gitaar, tevens heb ik wat later een opleiding viool gevolgd in de muziek academie in Ekeren. Maar gezien spelen op een podium niet echt mijn ding was heb ik mij nog verder ontwikkelt in tekenen en schilderen. Hiervoor heb ik een opleiding gevolgd in academie noord en Lucas in kapellen.
Op de tentoonstelling zijn zowel tekeningen, schilderijen en sculpturen te zien en vindt plaats in kerk Attenhoven, Blokweg 131 te Hoevenen. Openingsuren: vernissage op 6 maart van 20 tot 22 uur. Weekends 7-8-14 -15- 21-22 maart 2026: van 11 tot 17 uur. Inkom gratis.
