“Windenergiebedrijf Vleemo wil in de toekomst zestig tot honderd windturbines realiseren op de rechterscheldeoever tussen het Churchilldok en de Nederlandse grens in samenwerking met de Antwerpse haven. Dit project zal een belangrijke bijdrage leveren tot de hernieuwbare-energiedoelstellingen van Vlaanderen en de klimaatdoelstellingen van o.a. de stad Antwerpen. Een deskundige gaf ons de nodige uitleg.
Het exacte aantal turbines, noch de exacte locaties zijn al gekend. Dat zal immers bepaald worden door de randvoorwaarden van de omgeving zoals bijvoorbeeld pijpleidingen, hoogspanningslijnen, natuur, bewoning enz. Om alvast de milieu-effecten van een dergelijk groot project te kunnen inschatten, wordt een milieu-effectenrapport (MER) opgemaakt. In dat MER wordt door deskundigen die door de overheid erkend zijn, onderzocht wat de impact van de windparken kunnen zijn op mens (hinder), natuur enz. De eerste stap bij de opmaak van zo’n MER is de kennisgeving. Daarin hebben de MER-deskundigen aangegeven welke effecten in hun ogen het meest belangrijk zijn en hoe ze deze effecten willen onderzoeken. Zo wordt bv. beschreven hoe men de mogelijke impact wil inschatten op de vogels die in de natuurgebieden in en om de haven verblijven, of waar de grenzen liggen voor het plaatsen van windturbines zodat de geluidsimpact binnen de normen van de Vlaamse milieuregelgeving blijft.
Dit kennisgevingsdocument ligt ter inzage bij de betrokken gemeentebesturen (Antwerpen, Stabroek, Kapellen, Beveren). Burgers of verenigingen die vinden dat bepaalde aspecten onvoldoende onderzocht worden of die suggesties hebben voor de aanpak van de MER-studie, kunnen deze overmaken via hun gemeentebestuur of rechtstreeks via de dienst MER van het departement LNE van de Vlaamse Overheid. Het is uiteindelijk de dienst MER die op basis van de insteek van burgers, verenigingen, gemeentebesturen en de bevoegde administraties zal bepalen hoe het MER moet opgemaakt worden. Pas dan kan er begonnen worden met de opmaak van het MER.
Vleemo zal de inhoud van het kennisgevingsdocument toelichten op de gemeenteraadscommissie grondgebiedszaken van Stabroek. Deze komt bijeen op woensdag 2 maart om 16u00, in de raadszaal van het gemeentehuis, De zitting van de commissie is openbaar. Later deze maand zullen ook de milieuraad, de landbouwraad en de GECORO de nodige toelichting krijgen. Op die manier moet het mogelijk zijn voor de betrokkenen om met kennis van zaken suggesties aan de dienst MER over te maken.
Pas als het MER klaar is – en dat is wellicht pas tegen het einde van dit jaar of begin volgend jaar – zal het bedrijf weten waar er zonder veel milieu-effecten of hinder voor de bevolking windmolens kunnen geplaatst worden. Vervolgens zullen nog verdere studies bv. met betrekking tot veiligheid moeten gemaakt worden. Pas als dat allemaal rond is, kunnen de eerste vergunningen aangevraagd worden.”