Stabroek rolt week tegen armoede uit. “Schroom om hulp te zoeken blijft groot”

STABROEK/HOEVENEN – Op 17 oktober is het Werelddag van Verzet tegen Armoede. Wie dan een geknoopt laken uit zijn of haar raam hangt, toont hiermee dat armoede hem of haar niet onberoerd laat. De gemeente Stabroek bindt al lang de strijd aan tegen armoede. Deze week worden dan ook diverse activiteiten georganiseerd om zo het thema onder de aandacht te brengen en om te laten zien welke hulpinstanties beschikbaar zijn.

Dit jaar draait de actieweek rond het ‘recht op een menswaardig inkomen’. Er is een duidelijke tendens van een groot wantrouwen naar en negatieve beeldvorming van mensen in armoede die moeten (over)leven met een inkomen uit uitkering of bijslag. Heel vaak moeten mensen allerlei administratieve stappen ondernemen waardoor ze soms afhaken en hun rechten niet opnemen.

“In België en Vlaanderen zijn er nog te veel mensen die een inkomen hebben onder de armoedegrens. Om dit thema in de schijnwerpers te zetten organiseren we samen met de participatieraad een week vol boeiende activiteiten. Deze raad is een adviserend orgaan dat zich buigt over lokale kwesties waar mensen in armoede mee te maken krijgen”, zegt Heidi Vierbergen, projectdeskundige bij de sociale dienst en lid van de Participatieraad Armoede,

De armoede in de poldergemeente neemt in elk geval niet af. “Ten tijde van corona zagen we een flinke stijging. De jongste jaren lijken de cijfers te stabiliseren, maar toch stellen we nog een lichte stijging vast”, legt Marc Smits uit. Hij is vrijwilliger bij de sociale kruidenier en lid van de participatieraad. “De schroom om toch de stap te zetten naar ons blijft groot. Bij de opening van Schoem is ook de sociale kruidenier verhuisd naar deze plek en dat is een goede zaak. We bereiken nu veel meer mensen omdat de drempel hier veel lager is. Hier zijn ook diverse hulpinstanties gemakkelijker bereikbaar.”

Moeilijk te bereiken
Toch blijven mensen in armoede een moeilijk te bereiken groep. “Veel van hen hebben bijvoorbeeld geen e-mailadres. Zo zijn er bij de klanten van de sociale kruidenier zeker een twintigtal dat geen e-mailadres heeft. En omdat je tegenwoordig bijna overal online een afspraak moet maken, vallen zij ze vaak uit de boot. Ook officiële brieven die zij krijgen bereiken niet altijd hun doel. Ze zijn meestal opgesteld in een moeilijk te begrijpen administratieve taal. We blijven daarom zoeken naar manieren om alles duidelijker en toegankelijker te maken. Maar ook hier is nog een lange weg af te leggen”, aldus nog Marc Smits.

Activiteiten
Vandaag, dinsdag 14 oktober, staan de medewerkers van de raad op de markt in Hoevenen van 9 tot 12.30 uur, waar voorbijgangers welkom zijn voor een babbel, een koffie en een koek. Woensdag is er in OC ’t Schoem een gezellige namiddag met spelletjes en pannenkoeken, en op donderdag staat in zaal Moorland de theatervoorstelling Kansendans op het programma, om 19.30 uur. Vrijdag wordt de week afgesloten met een gegidste stadswandeling die armoede doorheen de eeuwen laat zien. Een bus vertrekt om 9 uur in Stabroek. https://stabroek.be/participatieraad

Erik Vandewalle

DEEL DIT ARTIKEL

Facebook
Twitter
LinkedIn

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Search

Recent Nieuws

Recente reacties

Wat te doen in de Polder?

Elke activiteit of evenement in onze polder kan je hier vinden. Weet je niet wat doen vandaag, morgen of volgende week? Kijk dan naar de kalender.

Magazine De Polder