Herdenking wapenstilstand in onze regio

wapenstilstand

Herdenking in Berendrecht

Hoevenen


Al vroeg op deze herdenkingsdag verzamelden de Stabroekse notabelen, de vrijwillige brandweer, de schoolkinderen  en belangstellenden voor de jaarlijkse herdenking van de gesneuvelden van de Eerste Wereldoorlog.
Na een korte optocht met op kop de fanfare Verbroedering Putte-grens schaarde iedereen zich rond het monument van de gesneuvelden op hoek van de Antwerpsesteenweg en de Molenstraat.   
Vooreerst werd door burgermeester Rik Frans een krans neergelegd.   In zijn korte toespraak verklaarde de burgemeester dat het de wens was van het gemeentebestuur om dit jaar de kinderen te betrekken  bij de herdenking.    Vervolgens werd door drie kinderen van de gemeentelijke basisschool De Rekke een gedicht voorgelezen, waarop alle aanwezige kinderen een witte roos neerlegden aan het monument.
Met de uitvoering van de Brabançonne en de Vlaamse Leeuw werd deze stemmige bijeenkomst afgesloten.

LW
Kapellen

Naar jaarlijkse traditie organiseerde het Kapelse gemeentebestuur enkele plechtigheden naar aanleiding van Wapenstilstand. Dat gebeurt in samenwerking met het Koninklijk Coördinatie Comiteit der Vaderlands Minnende Kringen, de gemeentelijke brandweer en de Koninklijke Liberale Fanfare De XXXIV. Eerst werd een bloemenhulde gebracht aan het monument op het Vincent Mercierplein in Putte. Daarna trok het gezelschap naar het erepark van de begraafplaats Hoogboom. Vervolgens kwam het erepark van de begraafplaats Kapellen-centrum aan bod. Als afsluiter was er een bloemenhulde aan monument der gesneuvelden (Louwke Poep) aan de Christiaan Pallemansstraat. De hulde werd afgesloten met een academische zitting en receptie in het gemeentehuis Beukenhof. Tijdens zijn gelegenheidstoespraak had burgemeester Dirk Van Mechelen (Open Vld) het over de gastvrijheid van zijn gemeente. “In Kapellen hebben we veel ervaring met het opvangen van vluchtelingen. Momenteel zijn er 560 plaatsen bezet in het asielcentrum. Op een dag als vandaag voel je meer dan ooit wat het betekend om vluchteling te zijn. Ik ben me er wel van bewust dat het een moeilijke evenwichtsoefening is om ervoor te zorgen dat de eigen identiteit van onze inwoners kan behouden blijven. Het afsluiten van grenzen is geen oplossing. Denk maar aan de dodendraad, op de Belgisch-Nederlandse grens. Ook die heeft vluchtelingen nooit kunnen verhinderen om, op gevaar van hun eigen leven, een betere toekomst op te zoeken”.
Berendrecht

In Berendrecht was op de Wapenstilstandsherdenking weer Louis Bril aanwezig. Hij is met 98 de oudste oud-strijder van Berendrecht en wellicht van de Polder. Vorig jaar was hij nog redelijk te been maar deze keer zat hij in een rolwagen. Hij was daarbij vergezeld door zijn zoon Leo die dokter is en door de secretaris van de Oudstrijdersbond, Frans Peeters. Die vertelde dat er nog een achttal leden deel uitmaken van de bond. Ook op deze plechtigheid, waar Willen is Kunnen voor de muziek zorgde, sprak burgemeester Geeraerts de rede uit. (sdl)
Zandvliet


Op vele plaatsen werd de wapenstilstand van de eerste wereldoorlog herdacht.Ook in Zandvliet hield men weer een toespraak aan het monument der gesneuvelden. Spijtig genoeg heeft het mensdom hier geen lessen uit getrokken. Het is nog steeds overal oorlog en elke dag sterven er talloze onschuldige slachtoffers. Muzikanten van zowel Harmonie Vooruit als van Kon. Fanfare Verbroedering speelden samen de Vlaamse Leeuw en de Brabançonne in Zandvliet. Aan het monument van de gesneuvelden en oorlogsslachtoffers hield burgemeester Carl Geeraerts, in gezelschap van de schepenen Marcel Bartholomeeussen, Nathalie Aertssen en Rudi Sempels een toespraak. “Bij deze herdenking van de wapenstilstand gaan onze gedachten naar allen die sneuvelden voor onze vrijheid en naar de slachtoffers van alle conflicten wereldwijd. En we blijven hopen op een wereld waarin het samenleven alsmaar vreedzamer mag verlopen”, zegde Geeraerts onder meer.
Soldaten  brachten daarop, samen met de gezagsdragers, een krans aan op het Zandvlietse monument. (sdl/franco)
Lillo

In Lillo zorgde Kon. Fanfare Willen is Kunnen uit Berendrecht voor stemmige muziek op de Havenmarkt, bij het beeldje van Louwke van ’t Licht, dat dient als monument voor de oorlogsslachtoffers. Ook hier werd door de militairen, onder wie de broer van schepen Sempels, een krans van het district neergelegd. Nagenoeg alle van de 30 inwoners waren op de plechtigheid aanwezig. De plechtigheid in Lillo, die geruime tijd verwaarloosd werd, zal  volgens burgemeester Geeraerts voortaan ieder jaar hernomen worden. Opvallende aanwezige deze keer was de Zuid-Afrikaanse schrijfster Chanette  Paul. Zij was met haar in het Nederlands vertaalde maar in oorsprong Afrikaans talige boek “Offerlam” op de boekenbeurs en maakte van de gelegenheid gebruik om naar de herdenking van de Eerste Wereldoorlog te komen, waarin veel Zuid-Afrikanen aan de zijde van de Engelsen, het leven lieten.
Stabroek

In Stabroek werd de herdenking van beide Wereldoorlogen ingezet met een een eucharistieviering opgedragen in de Sint Catharinakerk, door deken Barzin.  Aan het monument legden burgemeester Rik Frans en een afgevaardigde van de oudstrijdersbond een bloemenkrans neer. Burgemeester Frans hield een toespraak en bracht een eerbetuiging aan de oorlogsslachtoffers. “De namen van alle mensen op dit monument zijn gekend. Hun families, vrienden en kennissen kennen hun trieste lot. Zij hebben hun leven gegeven voor onze vrijheid”, aldus Frans. De Koninklijke Fanfare Verbroedering luisterde de plechtigheid muzikaal op. Nadien ging het in stoet naar zaal Moorland. Na de verwelkoming en pakkende toespraak van Rik Frans werd het lied “Vrede is ver – Alles wat ademt” van Rob De Nijs gespeeld. Daarna bracht Frans nog een speciale hulde aan oud-strijder Louis Pauwels die aanwezig was op de herdenking. Louis werd geboren in Stabroek op 31 maart 1920 en is de zoon van Leopold Pauwels. Louis is kort na het vervullen van zijn militaire dienst terug opgeroepen en heeft de aftocht meegemaakt tot tegen Brugge. Als krijgsgevangene begeleid tot tegen Gent en daar vrijgelaten. Hij woonde dertig jaar in Kalmthout en tien jaar in Ekeren en is altijd lid geweest van de Oud-Strijders, maar heeft nooit aan enige activiteit van deze vereniging deelgenomen. Nu woont hij in Stabroek bij zijn dochter.
 

DEEL DIT ARTIKEL

Facebook
Twitter
LinkedIn

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *