Nieuw boek brengt rijke historie van Ganzenrijders Stabroek tot leven

Hannes Havermaet, Robbe Delie en Joppe De Hert schreven samen aan het boek (Foto: Koen Fasseur)

STABROEK – De Koninklijke Ganzenrijders van Stabroek hebben een boek uitgebracht ter gelegenheid van hun 100-jarig bestaan. Dit boek werd afgelopen weekend voorgesteld tijdens een unieke tentoonstelling in De Rosmolen. Drie geëngageerde leden hebben de afgelopen jaren de tijd genomen om een volledige eeuw in detail te beschrijven.

Wie dit weekend in De Rosmolen is geweest, weet nu alles over de geschiedenis van de Koninklijke Ganzenrijders van Stabroek. Enkele leden hadden een prachtige tentoonstelling opgezet over de 100-jarige geschiedenis. Foto’s, dia’s en films van vroeger tot nu, oude kronen en mantels, konings- en keizersschalen, ganzenkoppen en nog veel meer, waren allemaal te bewonderen.

Verschillende paspoppen droegen de diverse uniformen van de vereniging en er stond zelfs een paard in de zaal, gehuld in de kleuren van de Stabroekse ganzenrijders. Het absolute pronkstuk was de oprichtingsakte van 100 jaar oud. Het document was licht beschadigd, maar is in ere hersteld.

Het hoogtepunt van de avond was echter de voorstelling van het boek over de 100-jarige vereniging. “Drie leden hebben zich de voorbije jaren ingezet om alle informatie van een volledige eeuw te verzamelen. Het resultaat is dit prachtige boek”, aldus voorzitter Rune Bastiaenssens. De drie leden zijn Hannes Havermaet, Robbe Delie en Joppe De Hert.

Unieke verzameling 

“Zeven jaar geleden zijn we begonnen met het verzamelen van archiefmateriaal. Gelukkig konden wel al verder bouwen op het archief van enkele oudere leden”, vertelt Hannes Havermaet. “We wisten toen al dat het 100-jarig bestaan eraan zat te komen en hadden de ambitie om dit boek te maken.” De verzameling begon met foto’s, dia’s en films, en in de afgelopen jaren kwamen ook oud-koningen aan bod. “We zijn bij tientallen bestuursleden en koningen van vroeger langs geweest. Hoe verder we teruggingen in de tijd, hoe minder informatie we konden vinden. Die gesprekken leverden ons veel leuke anekdotes op.”

Ook de archieven van Gazet van Antwerpen en ons magazine ‘t Polderke hebben voor het trio geen geheimen meer. “Iets meer dan een jaar geleden zijn we in die archieven gedoken”, zegt Joppe De Hert. “‘t Polderke telt 72 jaar aan lokaal nieuws, waaronder veel nieuws over de ganzenrijders. Van de eerste keizer, Jos Wijnants, in 1956 tot dit jubileumjaar. Al die artikelen en het archief van Gazet van Antwerpen hebben ons opnieuw unieke informatie opgeleverd, die allemaal in het boek te vinden is.”

Pierre Bels liet zijn boek tekenen door alle aanwezige koningen. (Foto: Koen Fasseur)

Foto’s van vroeger en nu

Het resultaat is een prachtig boek waarin elk onderdeel van de geschiedenis aan bod komt. “Van alle koningen tot alle keizers en de tradities van de vereniging,” aldus Robbe Delie, huidig koning van de Stabroekse ganzenrijders. “Uiteraard staat het boek – van 184 pagina’s – niet alleen vol tekst. We hebben een selectie gemaakt van prachtige foto’s van vroeger tot nu. De oudste leden en oudere sympathisanten zullen zeker enkele figuren van vroeger herkennen.”

Tinne Verbiest, oud-verpleegster en huidig lid van de vereniging, heeft al die teksten en foto’s in een prachtige lay-out gegoten. Het eindresultaat is nu te koop. Meer info vind je op de site van de Stabroekse ganzenrijders.


DEEL DIT ARTIKEL

Facebook
Twitter
LinkedIn

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *