De besturen van de Veteranen en de Jonge Ruiters
ZANDVLIET – 2026 en 2027 worden prachtige jubileumjaren voor Vermaak na Arbeid Veteranen en Vermaak Na Arbeid Jonge Ruiters. De twee verenigingen vieren in 2026 ‘100 jaar gansrijden in Zandvliet’. Het jaar nadien vieren de Veteranen hun 70e verjaardag. En die feestjaren gaan gepaard met een heleboel activiteiten.
De voorzitter van de Jonge Ruiters, Stanny Gabriëls, opende op vrijdag 10 oktober het persmoment over de jubileumjaren. “Ongeveer 99 jaar geleden zaten drie vrienden aan de toog van het café bij Petuif: Miel Van Til (De Stale), Petrus Struyf (Petuif) en Jos Matheuse. Ze waren aan het babbelen over het gansrijden in Berendrecht en hadden het idee om dat ook in Zandvliet te organiseren. Zo werd het eerste zaadje geplant van onze ganzenrijdersmaatschappij Vermaak Na Arbeid.”
In 1926 werd de vereniging opgericht. 30 jaar later, in 1956, was de vereniging zo gegroeid dat men besloot te splitsen tot de Jonge Ruiters en de Veteranen. Zoveel jaren later is er een rijke geschiedenis aan koningen en keizers. En daarom heeft een enthousiaste werkgroep de koppen bij elkaar gestoken om die geschiedenis uitgebreid te vieren. Sven Verbist, voorzitter van de Veteranen, nam het woord om daar meer uitleg over te geven.
Ganzenbord, originele uniformen en tentoonstelling in MAS
Met het gansrijden van de Jonge Ruiters op zondag 15 februari 2026 zullen de ruiters rijden in de originele kledij van bij het begin van de vereniging: een gele kiel, zwarte broek met gouden rand en een rood sjaaltje. In 2027 krijgen de Veteranen die eer voor hun 70e verjaardag. “Het wordt een ode aan onze oprichters”, aldus Sven. Enkele vrouwen van de gans in Zandvliet hebben de handen uit de mouwen gestoken om het uniform af te werken. Als aandenken hebben de verenigingen pennen, pins en sleutelhangers mét stoppentrekker laten maken die het hele jaar aangeboden zullen worden.
Vanaf oktober 2026 zal er een expo over het gansrijden van Zandvliet te zien zijn in het MAS in Antwerpen. Ook in Zandvliet komt er een tentoonstelling, van 11 tot 15 november 2026 in het Vrijetijdscentrum De Schelde. Enkele enthousiaste leden zijn ook bezig met een boek te schrijven over de rijke geschiedenis, dat ook in die periode zal uitgebracht worden. In het najaar zal er ook een quiz komen.

“En bij ons thuis aan tafel zeiden ze me dat er ook iets voor de jeugd moest zijn”, aldus Sven. “En zo zijn we op het idee gekomen om een eigen versie van het ganzenbord te maken. Het is een idee van mijn zoon Vince en Steve Van Assche heeft het uitgewerkt.” Het spel zal 30 euro kosten en zal binnenkort te koop worden aangeboden. Steve heeft ook voor de gelegenheid de website van Vermaak Na Arbeid volledig vernieuwd. Van 10 april tot 28 juni zal er dan weer een zelfgemaakte escaperoom staan op de Botermarkt. Inkom bedraagt 25 euro voor vier personen en bij de laatste opdracht krijg je een consumptie voor in De Mouche.
Het belooft dus een mooie periode te worden voor de Veteranen en Jonge Ruiters in Zandvliet. Onze redactie wenst de ganzenrijders van Zandvliet een prachtig jubileum.
Joppe De Hert

2 reacties
mijn grootvader Petrus Struyf heeft de ganzenrijden mee opgericht..leuk dat hij vandaag nog herinnert wordt!!
Bedankt.
Wij zijn nog op zoek naar info over Petrus en eventueel foto’s van het café bij petuif.
Je mag mij steeds contacteren : stan.gabriels@telenet.be , voorzitter jonge ruiters