EKEREN/MARIABURG – Op maandag 11 november 1918 sloten de Geallieerden en het Duitse Rijk in een treinwagon in het bos van Compiègne ten noordoosten van Parijs, een wapenstilstand zodat na vier jaar oorlog een einde kwam aan WO I
Aan het Monument van de Gesneuvelden tegenover de Sint-Lambertuskerk werd exact 107 jaar later een herdenkingsplechtigheid gehouden door het district Ekeren in aanwezigheid van vele Ekerenaren en vertegenwoordigers van overheden en verenigingen.

Districtsburgemeester Koen Palinckx herinnerde in zijn toespraak aan het feit dat zowat 6000 Belgische soldaten het leven lieten in WO I en ook aan de wil van iedereen toen, om na het beëindigen van de strijd, steeds voor vrede te willen gaan. Jammer genoeg bleek dat in 1940 ijdele hoop te zijn en ook nu is er opnieuw wapengeweld in vele regio’s, zelfs niet zo ver van ons land in Oekraïne. “Meer dan ooit zouden monumenten zoals het Ekerse een verwittiging moeten zijn en een streven naar blijvende vrede” aldus Palinckx. Hij bedankte de vele aanwezigen en zag in de grote groep aanwezige jongeren van Chiro Tempo een hoopvol teken voor de toekomst. Een vertegenwoordiger van hen benadrukte in zijn korte speech dat vrede vanuit de mensen zelf moet komen en riep op tot reflectie.
Aansluitend werden bloemen neergelegd door het districtsbestuur en vertegenwoordigers van het Militaire Provinciaal Commando, Politie Antwerpen, Chiro Tempo, de Oekraïense gemeenschap en de Verbroedering Artillerie 2A en 8A. Afvaardigingen van het Koninklijk Harmonieorkest en van de Clay Hay Piper Band en klaroenblazer Van Lent zorgden voor muzikale ondersteuning.
Acht jonge Ekerenaren lieten het leven tijdens WO I en hun namen werden voor het nageslacht bewaard door straten in het dorp naar hen te noemen. Het gaat om Alfons De Schutter, Edward Caerts, Karel De Wint, Leo Vermandel, Lodewijk Anderson, Willy Staes, Gebroeders Leemans (Jaak, Frans en Constant) en Jaak Van Haesendonck. (jdh)
Mariaburg herdenkt oorlogsslachtoffers

Sint-Mariaburg – Onder een grijze hemel verzamelden op 11 november enkele tientallen mensen op het pleintje achter de kerk van Mariaburg. Aan het monument had de jaarlijkse herdenking plaats van de slachtoffers van de Eerste en Tweede Wereldoorlog. Twee muzikanten van de Clan Hay Pipe Band en klaroenblazer Seppe van Lent luisterden de korte plechtigheid op. Namens het districtsbestuur, politie Antwerpen en Wijkwerking Mariaburg werden bloemen neergelegd. (mw)
